Gönderen Konu: Rezivity sistemi  (Okunma sayısı 40665 defa)

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrahemrah

• Usta
Rezivity sistemi
« : Ağustos 05, 2016, 10:51:14 ÖS »
SAYGİ DEGER  ustalarim bu alan da rezivity ile güzel bir köşe olması lazım çünkü en iyi görüntüleme sistemleri n den biri bence rezivity zahmetli ama kayde değer bir sistem bence

Çevrimdışı pro-TR

• Global Moderator
  • en iyi bildiğim hiç bişey bilmediğimdir.
Ynt: Rezivity sistemi
« Yanıtla #1 : Eylül 04, 2016, 01:43:40 ÖS »
slm arkadaşlar; malum herkes epenin rezistivmetresini kullanıyor ve bir çok insan bu konuda muzdarıp ben şöyle bir teklifte bulunacağım.
epenin PCB sine sadık kalarak veya bazı noktalarını modifiye ederek yeniden tasarlayabiliriz. bunun için gönüllü arkadaşlar arıyorum.
tasarım aşamasında benim görevim. MCU için kod yazmak, şemayı oluşturmak, MCU dan PC ye datayı yollamak olsun. gönüllü arkadaşların ise devreyi basıp dizip denemek ve oluşan veya oluşacak sorunlarda bilgi vererek devreyi herkes tarafından kullanılabilir hale sokabiliriz. buda sitenin cihazı olur. bu noktada mcu hex kodu herkes tarafından kullanılabilmesi için yayınlanmalı, PC programıda öyle olmalı...
sizler ne düşünürsünüz?

Çevrimdışı Muhtar

• Usta
« Yanıtla #2 : Eylül 04, 2016, 02:23:29 ÖS »
Pro-TR usta, düşünce güzel ancak hani kompozisyonlardaki gibi giriş gelişme ve sonuç bölümü vardır ya. Bu proje fikri giriş ve gelişme sonrasında sonuç bölümüne ulaşmadan (sözüm size değil )dervişlerin fikirleri değişiveriyor. yok yayınlamak zorunda değilim yok çalışmadı yok beş para etmez boşa zaman harcamayın gibi gibi bahaneler ile proje ya sonlandırılıyor yada ticariye dönüşüyor.
Bu bakımdan forum projesi olacak ise hex  sitede birkaç kişi tarafından pic göndermeleri veya pic ücreti karşılığında uygun bir site yöneticisi tarafından yapılması hem adalet hem hakkaniyet hemde projenin forum içinde kalması adına en uygun davranış olacaktır. Bunun dışında herşey yayınlarsanız alan gidecek ve bir sonrakine işi bilmeyenlere, projeyi çalıştıramayanlara fahiş rakkamlara satış işleme dönüşmesi kaçınılmaz olacaktır.
Elektronikten anlamam ama benim farklı sitelerde özellikle bu hususlarla çok karşılaştığımı söylemek isterim. Haddimi aştım ise affola. 10. Köy Muhtarı  ;D

Çevrimdışı pro-TR

• Global Moderator
« Yanıtla #3 : Eylül 04, 2016, 02:41:34 ÖS »
yıllardır bende sizin gibi sitelere takılırım bu ilk değil, dediğiniz gibi her türlüsünde problem çıkıyor inanın bende ne yapacağımı şaşırıp kalıyorum. epe rezistiv tipi bir projenin benim için ticari önemi yok zira ben çok gelişmişini bitirmek üzereyim. hex konusunu projenin yapım aşamasında projeye destek verenlerin önerilerine bırakıyorum. yani onlar ne derse öyle yapacağım. Açıkcası bu projeyi burada başlatıp adım adım anlatarak ilerleyeceğim. projenin devamı katılımcılara bağlı olacak. bu aşamada benim bazı sorularım olacak bunlar;
1. epe rezistivde TX katı +-5v olmak üzere 10v luk bir gerilim mevcut bu kısmı modifiye edersek kaç voltluk bir TX katı oluşturalım?
2. epe de data aktarımı USB den yapılmakta biz data aktarımını hangisi ile yapalım :USB veya bluetooth
3.epede ekran 2x16 LCD kullanılmış biz 128x64 GLCD, 2x16 veya 4x16 hangisini kullanalım.
4.epede dipol-dipol arama tekniğine göre tasarlanmış bizde aslına sadık kalalım mı?
5. epenin RX analog katına sadık kalalım diyorum. önerisi olan varmı

Çevrimdışı pro-TR

• Global Moderator
« Yanıtla #4 : Eylül 04, 2016, 02:44:31 ÖS »
bu arada bu kısmın medaratoru ben,dalgıc ve joker adlı kişileriz, anlayacağınız hexin yayınlanmaması konusunda katılımcıların önerisi doğrultusunda karar verileceğinden dışarıdan birisinin müdahalesi söz konusu değildir

Çevrimdışı eserdar

• Usta
« Yanıtla #5 : Eylül 04, 2016, 03:33:39 ÖS »
pro-TR ustam devrenin pcb basımını ve dizilimini yapabilirim. Test konusundada elimde geldiğince yardımcı olurum.

Çevrimdışı pro-TR

• Global Moderator
« Yanıtla #6 : Eylül 04, 2016, 04:08:25 ÖS »
Linkleri goremezsiniz. Kayit Olun veya Giris Yapin
pro-TR ustam devrenin pcb basımını ve dizilimini yapabilirim. Test konusundada elimde geldiğince yardımcı olurum.

tamam usta öncelikle şemamızı oluşturmak lazım, şema oluşunca pcb çizimini walkman ustaya rica ederiz.

Çevrimdışı Muhtar

• Usta
« Yanıtla #7 : Eylül 04, 2016, 05:07:23 ÖS »
Pro-TR usta,
yapacağınız Resivity çalışmasında bence,
1- Akım yükseltilmeli ancak çok da gereksiz yükseltilmemeli.Bu konuda bir komütatör veya bir switch ile akım ayar kontrolü azaltılıp yükseltilebilir diye düşünüyorum.
2- lcd ekran bana göre işin görsel tarafıdır ve bizim millet ne kadar tefaruat görürse (gereksiz çizgi ve bilgilendirmeler ekranda olmamalı) o kadar hayran kalıyor cihaza. Bu yüzden büyük lcd kullanılması taraftarıyım. Ancak lcd maliyetini de düşünerek herkesin ulaşabileceği bir display olmalı.
3- cihazın veri iletişimi hem bluetooh hemde sd card ile olsun.
4- yazılım kısmı windows tabanlı tablet ve android türünden olsun.
5- sistemde yazılımsal olarak problar takılmadığında hata mesajı verilsin.
6- prob diziliminde en kısa zamanda en pratik ve en  doğru sonucu veren dizilimi size veya forumdaki arkadaşların (quentus, Pro-TR, m-usta-fa, eserdar diğer arkadaşları şimdilik bilemediğimden yazamadım) tecrübe ve söylemlerine göre yapılması uygun olacaktır.
7- rx katı bende pic kontollü olsun direnç hatalarına ve patates IC lere karşı.
10. Köy Muharı  ;D

Çevrimdışı pro-TR

• Global Moderator
« Yanıtla #8 : Eylül 04, 2016, 05:52:22 ÖS »
1. akım yükseltilmesi işi voltajla alakalı bir durum önemli olan devre arama esnasında sabit akım verebilmektir. epenin orj. de 10mA akım anca veriliyor
2.grafik ekran kullanmak banada mantıklı geliyor, sadece görsellik açısından değil kullanıcıyı doğru yönlendirmek adına
3.veri iletimini USB veya bluetooth ile yapabiliriz SDCARD için yazılımda FAT sistemini bilmiyorum, yapabileceklerim  üzerinden gidelim, ancak devreye dilerseniz harici eproom ekleyerek dataları saklatıp, istenilen zamanda PC ye atılabilir. harici eprom kullanmazsak tek çekimi saklatabilirm.
4.yazılım kısmı windows tabanlı olacak surfer12 ile kullanılabilecek
5.problardaki bağlantı eksikliğinde RX kanalları için dediğiniz yapılabilir. TX katı için düşünmek lazım
6.bunu belirleyecek olanlar kullanıcılardır, ben tecrübelerimi zaten paylaşıyorum
7.RX zaten pic kontrollü oluyor

Çevrimdışı Walkman

• Üsteğmen
  • Bilmiyorsun, neden öğrenmiyorsun...(SÜMER ATASÖZÜ)
« Yanıtla #9 : Eylül 04, 2016, 06:00:23 ÖS »
Sanırım sitenin ve katılımcıların güzelliğinden olsa gerek bu sefer güzel işler çıkacak gibi. Hadi hayırlı olsun. Walkmanın boş zamanını bende kolluyorum bakalım ne zaman boşa çıkacak  ;D

Pro-TR ustam, bende köy muharına katılıyorum akımı 12v,24,36 ve 48v 100mA,  gibi komütatör ile yapılabilirse zemin ıslak kuru durumuna göre bu projede güzel bir farkındalık yapmış oluruz diye düşünüyorum. Copyright  ;)