Gönderen Konu: Cozulmesi zor bir isaret  (Okunma sayısı 12471 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı skorpio

• Usta
Ynt: Cozulmesi zor bir isaret
« Yanıtla #10 : Ağustos 19, 2016, 09:01:53 ÖS »
Bugun felezjoo yu test etmeye gittigim yerde buldum isciligi kayda deger degil

Çevrimdışı kripto55

• Usta
  • Yeniden yeşeren umutlarim var artik..
« Yanıtla #11 : Ağustos 19, 2016, 11:13:09 ÖS »
Simdi sunu soylim ustalarim .   Her bolgede yapilan isareti kaliteli yada kalitesiz diye ayiramayiz.. neden dicez cunku bolgedeki cografi yapi .. zemin yapisi kullanilacak tas yapisi gibi aktorler ondedir .. mesala bir bolgede cok zengin bir kavim yasar ama tarim oncelikle oldugundan isaretler kaliteli olmayabilir mezarlar isaretsiz olabilir.. ama donemi cok zengindir bir heykel cikar 7 ceddine yeter ... benim attigim isaretlerde ise bu isaretler dogal degil neden derseniz .. bubisaretlerin oldugu tas 1.5 mtr genisliginde kesme bir tasda idi ici toprak doluydi bu tasi bir kitap yuzu gibi tasi keserek dikdortgen bir sekilde tasa oymuslar bu tas belkide alanda 10 km civarinda bulunabilcek en iyi tas .. cunku cografi alan yuzunden sert kaya arazide yok.. cok ama cok uzaklarda var .. tonlarca tas tasimakda islerine gelmez ..eldeki imkan neyse o olur.. farkli isaretlerde burda atarim kisa surede..

Çevrimdışı skorpio

• Usta
« Yanıtla #12 : Ağustos 20, 2016, 12:58:42 ÖÖ »
Konu guzel gelisiyo ozellikle isaret nedir hangi sekilleri define ile iliskilendirmeliyiz define bulundugu tahmin edilen bolge nasi gozlemlenmeli isaretlerin takibi ve cozumlenmeleri hakkinda bilgisi olan arkadaslarimizin yorumlarini ve bilgilerini paylasmalarini bekliyoruz bakarsiniz guzel bir arsive sahip oluruz

Çevrimdışı Walkman

• Moderator
  • Bilmiyorsun, neden öğrenmiyorsun...(SÜMER ATASÖZÜ)
« Yanıtla #13 : Ağustos 20, 2016, 01:07:38 ÖÖ »
Arkadaşlar ustam işçilik ne kadar iyi ve güzel olursa kişiye veya mekana verilen değeri ortaya çıkartır.
Zamanın etkisinden kaynaklanan yıpranmalar yanlış taş seçimi, deprem, yangın, erezyon vs gibi doğal sebepler bazen işçiliği ve mekanı bozabiliyor.

Gelelim skorpio'nun siteye attığı resime, bu resimdeki şekil bakımında düzgün olması işçilik olduğu anlamına geliyor. Nadiren doğada bu tür düzgün şekiller görsek de bu şekil el işçiliğinin kanıtıdır. Oymaya göre  bir sunak olduğunu ve sunağın önündeki küçük oyma ise yönünü verdiğini söylüyor.

Anma ve dini törenler için genelde mezar başlarına bu tür sunak ve oymalar yapılır. Mezara çok uzak olmazlar en fazla 3 mt çapında bir araştırma ile kolayca bulunabilir.
Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2016, 01:13:22 ÖÖ Gönderen: Walkman »

Çevrimdışı kripto55

• Usta
« Yanıtla #14 : Ağustos 20, 2016, 01:34:36 ÖÖ »
Linkleri goremezsiniz. Kayit Olun veya Giris Yapin
Arkadaşlar ustam işçilik ne kadar iyi ve güzel olursa kişiye veya mekana verilen değeri ortaya çıkartır.
Zamanın etkisinden kaynaklanan yıpranmalar yanlış taş seçimi, deprem, yangın, erezyon vs gibi doğal sebepler bazen işçiliği ve mekanı bozabiliyor.

Gelelim skorpio'nun siteye attığı resime, bu resimdeki şekil bakımında düzgün olması işçilik olduğu anlamına geliyor. Nadiren doğada bu tür düzgün şekiller görsek de bu şekil el işçiliğinin kanıtıdır. Oymaya göre  bir sunak olduğunu ve sunağın önündeki küçük oyma ise yönünü verdiğini söylüyor.

Anma ve dini törenler için genelde mezar başlarına bu tür sunak ve oymalar yapılır. Mezara çok uzak olmazlar en fazla 3 mt çapında bir araştırma ile kolayca bulunabilir.
Kolay gelsin.
Ustadim bilgi icin cok tesekkur ederim .. simdi ben bir mezarda sunu gordum mezar acilmis bostu ve 1 sinif suit oda icinde 2 odali tavan ve yer 1.80 cm islemeli bir yerdi .. oranin tam 15 mt ilerde isaeti vardi ve oyma olarak bir tasa yapmislar ama iscilik denen hic bisey yoktu isarete baksan dersinizki kup mexar salla dersiniz ama mukemmel mexar yapmislar hayret dersiniz ama degil.. ben sunu gordum ve farkettim eger bolge zengin ise o gunun kosullari ne ise onu degerlendirmisler..
Ve bu bolgede ekin misir bugday yulaf zeytin incir bol su cok cesitli meyvsler var..
Yani bolge zengin ama cohrafi yapi olarak toprak ortusu fazla volkanik tas az ... ozaman da kamyon vs olmadigina gore kaya tasiyacak bence yapilan isaret tabiki statuyu verir ama bu her isaret icin gecerli degil diyorum ustam .. bolgede ozellikle su meyve agaci kilise cesme  harabe kalintilar varsa tarima elverisli ise en ufak isciligi kotu isaret dahi bos cikarmaz insani. Bana gore tabiki isaret cok onemli ama bolgede kim yasamiz neler olmus olayi daha onemli .... medeniyet yasar isaretleri doga yok eder

Çevrimdışı kripto55

• Usta
« Yanıtla #15 : Ağustos 20, 2016, 01:37:59 ÖÖ »
Ve ilk attigim isarette ise hemen 150 mt ustunde manastir varmis... bu attigim isaretin onunde de 1 mt uzunlugunda hac sembolu var resmi yok bulamadim bu dogal denen iscilik yok denen tasa bakiyor karsilikli..

Çevrimdışı skorpio

• Usta
« Yanıtla #16 : Ağustos 20, 2016, 09:52:46 ÖÖ »
Walkman ustam değerli yorumun ve verdiğim bilgiler için teşekkürler