Gönderen Konu: FLC100 için bağdaştırıcı kart - amatör çalışma  (Okunma sayısı 13399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tilki

• Usta
FLC100 için bağdaştırıcı kart - amatör çalışma
« : Ocak 27, 2017, 03:14:22 ÖÖ »

Linkleri goremezsiniz. Kayit Olun veya Giris Yapin

Epeydir uğraştığım bir uygulamaydı.Şimdilerde epeydir masada atıl duran bir uygulama :P

İki sensörü birleştiren kart ile ilgili ilk olarak single suplay opamp ile denemeler yaptım gayet başarılı oldum fakat elimde sadece 1 adet op serisi opamp olduğu için ve nasıl dalgınlığıma geldiyse ters lehimleyip yaktığımdan dolayı ( 30tl küsür civarı bir ürün kendisi sağolsun cep yakıyor resmen ) dedimki dandik falan da olsa şu iki sensörü balayıp çalıştırabileceğim bir kart yapayım.Sonrasında normal TL072 ile çalışacak bişeyler yapabilirim dedim ve biraz şemayla oynadım ve ortaya böyle birşey çıktı.Gayet güzel çalıştı eksikleri varmı var orjinal kartın yanına yaklaşmaz ama en azından temel için öğretici bir uygulama olacaktır.

Uygulamayı dediim gibi TL072 ile yaptığım için simetrik besleme için ise ıcl7660 kullandım.Ve gerisi direnç kondansatör.Analog elektroniğim zayıf olduğu için belki yanlış yada eksik yaptığım noktalar varsa ustalarımdan inceleyip uyarmalarını isteyeceğim ki geliştirip forumda kullanışlı birşeyler yapabilelim..

şema ve pcb görselleri pdf olarak ayrıntılı çizimler ektedir.Simülasyon dosyası ve hazır pcb verme taraftarı olmadığım için paylaşmıyorum...Farklı tasarımlar görmek ve emek harcamak daha umut verici olacaktır..

İyi çalışmalar...

dalgic35

• Ziyaretçi
Ynt: FLC100 için bağdaştırıcı kart - amatör çalışma
« Yanıtla #1 : Ocak 27, 2017, 03:41:09 ÖÖ »
tilki ustam güzel bir çalışma yapmışsın birçok arkadaşımızın ilgileneceğini düşünüyorum piyasada bunlara 4.000 5.000 tl verip alan arkadaşlarımız var oysa maliyeti çok düşük bir devre diyebilirim

Çevrimdışı pro-TR

• Global Moderator
  • en iyi bildiğim hiç bişey bilmediğimdir.
« Yanıtla #2 : Ocak 28, 2017, 01:26:50 ÖÖ »
şemanda ilk opamp fark alıcı çıkarıcı olarak kullanmışsınız. ikincisi ise sinyal düzeltme yani sinyalin seviyesini düşürmüşsünüz. bence bağdaştırıcının orjinalini kullansanıza yani ad623, ucuzluğunu düşünüyorsanız epe rezistivin alıcı katını araştırmanızı şiddetle öneririm hatta bilgisayarında epenin alıcı katını ad623 ün datasheetinde ad623 ün iç yapısını gösteren şemayı yanyana koy ve incele sonra konuşalım.

Çevrimdışı tilki

• Usta
« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2017, 04:49:55 ÖÖ »

iyide ben bu işten bi  halt anlamadım..Normalde  aşağıda duran sensörün yukarıdakine farkını almıcazmı abi biz senin önerdiğin devrenin mantığını tam anlayamadım.Kurdum isiste inceledim ettim ama işin içinden çıkamadım...

Epenin ve ad23 ün datasheetindeki iç yapı şeması bildiğin gerilim takipleyici ama bi garip çalışıyor ben çözemedim...Şu işin mantığını sensörlerin dizilmesine kadar bi tarif et anlat bana bi zahmet ben hala daha mantığı oturtamadım sanırım..

Çevrimdışı pro-TR

• Global Moderator
« Yanıtla #4 : Ocak 30, 2017, 12:02:15 ÖS »
mustafa usta burada sensörlerin yönünün bir önemi yoktur. zira sinyalin her iki alteransı inceleniyor. yani referans çıkışı 2.5v ise bu 2.5v aslında ölçümün sıfır noktasıdır. sensörlerde oluşan farkı alıyoruz. şöyle düşünelim dikey bir konuma getirdik diyelim sensörleri S den etkilendi varsayalım. sensörlerin altında demir var diyelim. alt sensör 2,5v tan 2v a düştü, üst sensör demirden 50 cm uzak olduğu için 2.3v ta kaldı. şimdi bunu ad623 e sinyalleri girelim. ve matematiğini yapalım.ad623 ün datasheetinin 17. sayfasına bakalım. orada ad623 ün blok diyagramını ve yanında gain formulunü deneyelim.
gain formulü Vout =(1+(100k/RG) *Vc

burada Vc dediğin 1.sensör girişi ile 2.sensör girişi farkı, RG yi 10K yaparsak, Vout =(1+(100k/10k)) *(2,3v -2v) => Vout = (11) *(0,3) => Vout =3,3v çıkışını görecektik. istersen birde bunu isisde epenin alıcı katında deneylim. aynısını verecektir. iki sensörün 2,5v ta yani herhangi bir şey algılamadığını düşünürsek ad623 ün çıkışında da 2,5v göreceksiniz. yani flc100 gibi çalışır ad623, ve 2 sensörün farkını alma mantığındadır. müsait olduğumda çizip ekleyeyim. sizin isis çiziminde dirençlere verdiğiniz değerler uygun olmadığı için değerleri normal göremezsiniz.

aşağıda bir link ekliyorum fırsatınız olursa "yüksek ortak mod tepki oranlı versiyonu" kısmını inceleyiniz.
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2017, 12:07:13 ÖS Gönderen: pro-TR »

Çevrimdışı tilki

• Usta
« Yanıtla #5 : Ocak 31, 2017, 04:44:44 ÖÖ »
haha tamam başkan.Sanırım şimdi seni doğru anladım ve yanlışımın farkına vardım..Ama bakalım doğru anlamışmıyım..

Şimdi ben  sensöründe 2.5v yani hiç bişey algılamadığı durumda çıkışı "0V" olacak şekilde opamp tasarımı yapmaya çalışıyorum.yani şöyle :

ve yakalamaya çalıştığım değer de hemen hemen şöyle :

ama ne oluyo benim düşündüğümde  sensörü tek sensörmüş gibi kullanamıyosun sadece farkını alıyosun.Mesela kutuplar değiştiğinde ben bunu algılayamıcam tek kutup çalışmış olcak yani benim devre diğer kutupta eksiye inmeye başlıcak çıkış voltajı ve yaptığımız işin bi espirisi olmicak..

Ve sen diyosun ki iki sensörde bişi görmüyoken çıkış 2.5v olacak...Atıyorum sensörlerden alttaki daha çok etkilendi bi durumdan üsteki daha az etkilendi.Bu iki sensörün arasındaki farkı al çıkıştaki 2.5v un üzerine koy ve işlemciye bunu okut...Böylelikle N ve S kutuplarını yani atıyorum 2.5v un altına iniyorsa n kutpu üstüne çıkıyorsa s kutpu olarak değerlendir....

Tüm bunlardan yola çıkarak şöyle güzel bir şema çizivedim :D

Huhuhuhu Ve mutlu son....  istediğim gibi çalışıyor şuan şema...

@proTr hocam iki gündür uykularımı kaçırıyorsun benim soktun bunu benim aklıma..Ama sonunda sanırım hallettik gibi.Bi göz atıver sana zahmet..

Çevrimdışı pro-TR

• Global Moderator
« Yanıtla #6 : Ocak 31, 2017, 11:22:30 ÖS »
mustafa usta;

ad623 şemandaki R1 direnci gain direncidir. onun değeri düştükçe hassasiyet artar. o kısmı ayarlı da yapabilirsin. oraya mcp14010 (8 tl) 10 bit dijital potansiyometre veya cd4051 ile 8 li bir gain noktası oluşturabilirsin. ad623 sadece farkı almıyor aynı zamanda farkı büyütüyor.

bu arada mag3110 sensörü alacaksan kesinlikle kit şeklinde almanı öneririm zira sadece entegre alınca onu pcb ye monte etmek çok zor ben 3-4 tane yaktım. kitleri 1-2 dolar pahalı ama kullanımı pratik oluyor.

Çevrimdışı tilki

• Usta
« Yanıtla #7 : Şubat 01, 2017, 12:00:46 ÖÖ »
aynen mcpler ile r1 e takla attrıyorum şuan güzel bişiler yapıcam buraya kadar herşeyi gayet net anladım ve uygulayarak test ettim sonuç aldım..

Şimdi ikinci aşamada şunu sormak istiyorum...Ems100 var elimde  tane ben bunları kullanacağım şuan için ama şunu merak ediyorum...Her sensörün üzerinde 2.5v çıkışı var bunlardan hangisini alıp opamp'ın ref girişine girmeli yada ektra devre kurmalı mı ? yada böyle birşeye gerek varmı ?

Çünki bildiğim kadarı ile her sensör imalattan kaynaklı hepsi birbirini tutmayan değerlere sahip...Kendi kendine bi hata ayıklama yaptırabilirmiyizi bu ref  için olan 2.5v çıkışıyla ?